Çatılarda Su Yalıtımı Uygulamaları

Gaziantep Su Yalıtımı Uygulamaları
Gaziantep Su Yalıtımı Ustası

Çatı Su Yalıtımı Uygulamaları

Binalarda en önemli üst yapı elemanı çatıdır. Çatılar yağmur, dolu, rüzgar, sıcaklık değişimleri ve radyasyon nedeniyle olumsuz etkilenirler. Binaya zarar verecek su ve suyun zararlı etkilerinden korumak ve suyun tahliyesini sağlamak için su yalıtımı malzemeleri ile yapılan uygulamalara çatı su yalıtımı denilmektedir.

CNS Çatı, Gaziantep ve ilçelerinde çatı su yalıtımı yapabilen ender firmalardan biridir. Çatılarınıza su yalıtımı yaptırarak binanızın ömrünün uzatabilirsiniz. Firmamızın hızlı iletişim hattı 0532 050 75 55 telefonunu kullanarak çatı su yalıtımı uygulamaları hakkında bilgi alabilirsiniz

Çatılarda kullanılan su yalıtımı malzemeleri teknolojinin gelişimi ile beraber çeşitlilik oluşturmuştur. Binada kullanılan çatı çeşidine göre farklı malzeme ile çatı su yalıtımı yapılmaktadır.

Serme Esaslı Çatı Su Yalıtım Malzemeleri

 • Membranlar : Termoplastik atactic polipropilen (APP) esaslı polimerik bitümle kaplanmış cam tülü taşıyıcı veya polyester keçe taşıyıcılı su yalıtım malzemesidir.
 • Plastomerik Yalıtım Örtüleri : Termoplastik reçineli Atactic Polipropilen (APP) kullanılarak dayanıklılığı artırılan, sıcak iklim şartlarında kullanıma elverişli olan örtülerdir.
 • Elastomerik Yalıtım Örtüleri : Bu çeşit membranlar daha çok soğuk iklim şartlarında ve esnekliğin muhafaza edilmek istendiği durumlarda kullanılırlar. Düşük sıcaklıktaki ortamlarda bile esnek kalırlar.
 • Kiremit Altı Su Yalıtım Örtüleri : Eğimli çatılarda çatı kaplamalarının altına serilen, polimer bitümden üretilmiş, çekme dayanımı yüksek ve uzun zaman su geçirimsizlik sağlayan örtülerdir.

Sürme Esaslı Çatı Su İzolasyonu

 • Çimento Esaslı Çatı Su Yalıtım Malzemeleri : Bu tür malzemeler çimento esaslıdır. Su ile karıştırılıp sürme tekniği ile uygulanırlar.
 • Poliüretan Esaslı Çatı Su İzolasyonu Malzemeleri : Bu tip malzemeler %400 e varan oranlarda elastiktir. Ben yüzeylere fırça ve rulo ile uygulanabildikleri gibi, püskürtme tekniği ile de uygulanabilen türleri vardır.
 • Akrilik Esaslı Su Yalıtım Malzemeleri : Su ile inceltilerek beton yüzeylere sürülerek ya da püskürtülerek uygulanabilir. Astar ile birlikte 3 kat uygulanması gerekir.
 • Bitüm Esaslı Su İzolasyon Malzemeleri : Likit ve pasta halinde kauçuk bitüm esaslı olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Eğimli Çatılarda Su Yalıtımı Nasıl Yapılmalı

Çatının maruz kaldığı yağış sularını üzerinde bekletmeden akıtması için yapılan yüzeyleri meyilli yapılan çatılara eğimli çatı denir. Çatılar eğimlerine göre, düz (5 derece), orta eğimli (5-40 derece) ve dik çatılar (40 ve üzeri) olmak üzere üçe ayrılırlar. Çatıların eğimlerinin belirlenmesinde çatı örtüsünün cinsine, binanın görünümüne ve iklim şartları etkili olmaktadır.

Eğimli çatıların su yalıtımında üzerleri arduvaz ve alüminyum kaplı membranlar son kat kaplaması uygulamasında kullanılabilir. Eğimli çatıların zor detayları nedeniyle karşılaşılan uygulama zorlukları, polimer bitümlü membran uygulamaları kolayca ortadan kaldırılabilir. Tüm yalıtım malzemelerinin birbiri ile uyumlu olması durumunda da sorun yaşanmamaktadır. Çatı eğiminin %1 üzerinde olması durumunda tek kat 4mm arduvazlı membran kullanılırsa su yalıtımı ve çatı kaplaması tek bir ürünle çözülebilir.

Teras Çatılarda Su Yalıtım Uygulaması

Gaziantep teras çatılar üzerinde gezilebilen ve gezilemeyen olarak ikiye ayrılır. Üzerinde gezilebilen çatılar dinlenme alanı, otopark, helikopter pisti vb. amaçlar için kullanılabilirler. Üzerinde gezilmeyen teras çatılar ise daha çok yapıları dış ortamdan korumak için az yağış alan bölgelerde tercih edilirler.

TERAS SU İZOLASYONU KATMANLARI

 • Eğim Betonu : %1,5 eğimli ahşap mala perdahılı olarak oluşturulur.
 • Astar Tabaka : Daha iyi bir yapıştırma yüzeyi sağlamak amacıyla metal yüzeyler bitüm esaslı TS 103 solüsyon, beton yüzeylere ise TS 113 emülsiyon astar sürülerek uygulanır.
 • Buhar Kesici Tabaka : Kullanılacak buhar kesici malzeme yüksek direnç oluşturabilecek bir tabaka olmalıdır.
 • Isı Tutucu Tabaka : Kullanılacak ısı tutucular, binaları ısı yönünden koruyarak yoğuşma suyunun oluşmasını da engellerler.
 • Buhar Dengeleyici Tabaka : Oluşması muhtemel su buharının izolasyon tabakasını noktasal olarak etkilememesi ve dengeli bir şekilde dağılmasını sağlamak için oluşturulurlar.
 • Su Yalıtım Tabakaları : Çatı eğiminin %5’e kadar olması durumunda bir kat cam tülü ile bir kat polyester keçe taşıyıcılı 3 mm kalınlıkta iki kar polimer bitümlü örtüler uygulanır. % 5 eğimin üzerindeki çatılarda ya da onarım uygulamalarında genellikle polyester keçe taşıyıcılı 4 mm polimer bitümlü tek kat örtü kullanılması yeterli gelmektedir.
 • Koruyucu Tabaka : Teras çatılarda izolasyon uygulamasından sonra yalıtım tabakaları mekanik yüklerden ve ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korunması amacıyla uygun bir mantolama fiyatları ile koruyucu bir tabaka yapılması gerekmektedir.

Gaziantep Çatı Su Yalıtım Fiyatları

Gaziantep çatı su yalıtımı fiyatları kullanılacak malzemelere ve çatı özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Firmamızın hızlı iletişim hattı 0532 050 75 55 telefonunu kullanarak çatı su yalıtımı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Çatı su yalıtımı işinde Gaziantep ve ilçelerinde yüzlerce referansı olan kurumsal bir firmayız.

Tags
Image

CNS Çatı İnşaat San. Tic. Ltd Şti.

Yeşilevler Mah. 77030 Nolu Cad. No: 29A
Şahinbey / GAZIANTEP
GSM: 0532 050 75 55
info@cnscati.com