Çatılarda Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Çatı Isı Yalıtım Sistemleri
Çatı Isı Yalıtım Ustası

Firmamız Gaziantep ilimizde ısı yalıtımı üzerine uzmanlaşmış bir firmadır. CNS Çatı Ltd. Şti., çatılardan kaynaklanan ısı kayıplarını ısı yalıtımı ile en aza indirgemiştir. Daha iyi ısı yalıtımı için 0532 050 75 55 nolu telefonumuzdan bilgi alabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi genellikle çatılarda ısı kayıpları %20-25 arasında olmaktadır. Çatılarından kaynaklı ısı kayıplarını engellemek, insanların daha sağlıklı ve konforlu yaşam alanları oluşturmak adına çeşitli ısı yalıtım malzemeleri ile yapılan yalıtım işlemlerine çatılarda ısı yalıtımı denilmektedir.

Isı Yalıtımı yapılan çatılarda ciddi manada fayda sağlamaktadır. Yazın çatıdaki sıcağı içeriye vermez. Daha serin bir yaz mevsiminde yaşayabilirsiniz. Kışın ise daha az doğalgaz parası ödeyerek daha fazla sıcaklık elde edersiniz. Kış aylarında artan ısı kayıplarını, yaz aylarında ise artan ısı kazançlarını engelleyerek hem ülke hem de bireysel ekonomiye katkı sağlamaktadır.

Bina içerindeki sıcaklığı dengeleyerek terleme küflenme gibi insan sağlığına zarar veren olumsuzlukları engelleyerek konfor şartlarının devamlılığını sağlamaktadır.

Isı yalıtımının yanında ses yalıtımı da sağlayacağı için dış ortamdan gelen gürültüleri de engelleyerek huzurlu mekanların oluşturulmasına katkı sağlar. Doğru malzeme seçimi ile yaşadığımız mekanlarda yangın güvenliğini sağlamaktadır.

Çatı Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Çatılarda yapılacak ısı yalıtım uygulamaları ve kullanılacak izolasyon malzemeleri çatı türlerine göre değişiklik göstermektedir. Çatı yalıtımında kullanılan malzemelerin kalınlıklarını ısı iletim katsayısı ve dış ortam sıcaklığı etkilemektedir.

Teknoloji geliştikçe ve bina kültürü değiştikçe ısı yalıtımı da buna parelel olarak değişim göstermektedir. günümüz çatı sektörü çatı tiplerine, çatı da kullanılan malzeme yapısına göre kendini geliştirmek zorunda kalmıştır. Çatı tiplerine göre kullanılan ısı yalıtım malzemeleri de değişkenlik göstermektedir.

Döşeme Üstü Isı Yalıtımlı Çatılar

Bu tür çatılar soğuk çatı olarak adlandırılmaktadır. Mineral yün esaslı şilteler döşeme üzerine serilerek uygulanabilir. Bu tip izolasyon malzemelerinin yük taşıma kapasitesi olmadığı için üzerine ağırlık gelmemeli ve yürünmemeli, eğer yürünmesi gerekiyorsa kadronlar üzerinde yürüme yolları yapılmalıdır. Çatı arasında kullanılacak malzemelerin üzerine yük gelecek ise şilte ürünler yerine levha tipi ürünler kullanılmalıdır. Yalıtım tabakası, şap uygulaması ile koruma altına alınmalıdır.

Mertek Arası - Mertek Altı Isı Yalıtımlı Çatılar

Çatı havalandırması mertek aralarında gerçekleşir. Yalıtım tabakasının mertek arasında bulunması halinde çatı kesitinin kalınlığı azalmış olur. Kullanılacak şiltelerin bir tarafı alüminyum folyo ile kaplanmış ve folyo kenarlarında 5 cm tespit mesafesi bulunmalıdır. Şilteler, folyolu yüzeyleri sıcak tarafa bakacak şekilde yerleştirilerek, tespit paylarından merteklere çivilenerek ya da zımbalanarak uygulanır. Çatı ısı izolasyonu uygulaması alçı plaka ya da lambri tavan kaplamalarının uygulanması ile tamamlanır.

Mertek Üstü Isı Yalıtımlı Çatılar

Yapılacak ısı yalıtım uygulamasının üzerine su kesici örtü ve örtünün üzerine eğim yönünde suyun boşaltılmasını sağlayacak latalar ve üzerine saçak yönünde kiremitlerin oturacağı latalar konulur. Isı izolasyonu tahtaların altında sürekli olabileceği gibi aralarında boşluk bırakmayacak şekilde de yerleştirilebilir. Yoğuşma riskinin bulunduğu durumlarda ısı yalıtım katmanının iç tarafına buhar kesici örtü uygulaması yapılmalıdır.

Havalandırması Bulunmayan Çatılarda Isı Yalıtımlı

Bu tip çatılarda taşıyıcı sistem ile örtü ve koruyucu tabaka arasında hava yastığı bulunmaz. Çatıyı oluşturan tüm tabakalar aralıksız ve ardışık olarak birbirinin üzerine oturur. Tüm sistem korunmadığı taktirde taşıyıcı yapı da genleşmelere açık olup ısınacağından bu tip çatılara sıcak çatı adı verilir. Teras çatılar ve düz damlar bu gruba girmektedir. Isı yalıtım tabakası taşıyıcının üst kısmında olması gerekmektedir. Isı köprülerinin engellenmesi için yalıtımın saçakların etraflarını sarması gerekir. Çatı kaplamalarının tespit işlemi su kesici örtüyü delmeden ya da sızdırmazlık contaları kullanılarak yapılır.

İç Isı Yalıtımlı Çatılarda Isı Yalıtım Uygulaması

Çatı saçaklarının ısı izolasyonuna dolaşmasını engellemek ve iç mekanların daha kısa sürede ısıtılmasını sağlamak için ısı yalıtım tabakası çatı plağının alt tarafına uygulanabilir. Çatı havalandırması ve su tahliyesi plak üzerindeki mertekler yardımı ile yapılır ve üzerine çatı kaplamaları gelir. Fakat iç taratan buhar kesici örtü veya boya kullanılması gerekmektedir.

Teras Çatılarda Isı Yalıtım Uygulaması

Alışılagelmiş teras çatılarda ısı yalıtımı tabakası su yalıtım tabakasının altında bulunmaktadır. Bunun nedeni, açık gözenekli izolasyon malzemelerinin suyla temas etmesi halinde ısı yalıtım kabiliyetlerini kaybetmesindendir. Kapalı gözenekli su geçirmez yalıtım malzemeleri olan extrüde polistren levhaların (XPS) ortaya çıkmasından sonra ters çatıların kesitlerindeki ısı tutucuların yerinin değişmesine sebep olmuştur. XPS levhalar su tutucu tabakanın üzerine yerleştirilmeye başlanmıştır.

Endüstriyel Yapılarda Sandviç Tipi Çatılarda Isı Yalıtımı Uygulaması

Sandviç çatı sistemlerinin kalınlıkları bölgelere göre 6-14 cm arasında değişmektedir. Yeni yapılarda iki trapez levha arasına cam yünü şiltelerin veya hali hazırda kullanılan binaların çatılarının üzerine cam yünü şilte ve trapez levhanın sabitlenmesi ile uygulanabilir.

Gaziantep Çatı Isı Yalıtım Fiyatları

Gaziantep inşa edilen binalarda farklı tip çatı uygulamaları kullanılmaktadır. Bu nedenle çatı ısı yalıtım fiyatları kullanılacak malzemelere ve çatı özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Bina çatısını uygulanacak ısı yalıtımı için 0532 050 75 55 nolu telefonumuzdan bilgi alabilirsiniz. CNS Gaziantep Çatı Sistemleri Ltd. Şti. çatı ısı yalıtımı işşinde yüzlerce referansa sahip ciddi bir firmadır.

Tags
Image

CNS Çatı İnşaat San. Tic. Ltd Şti.

Yeşilevler Mah. 77030 Nolu Cad. No: 29A
Şahinbey / GAZIANTEP
GSM: 0532 050 75 55
info@cnscati.com